Konum

Foça, 12.05.2007

STH Mayıs ayı etkinliği 12 Mayıs Pazar günü Foça Belediyesi davetiyle, Eski Foça Küçük Deniz mevkiinde gerçekleştirildi. İstanbul ve Foça'dan katılan 20 kadar STH Gönüllüsüne belediye çalışanları ve çevre ilköğretim okulu öğrencileri de destek verdi.

Etkinlik öncesi STH ekibini ağırlayan Foça Belediye Başkanı sayın Gökhan Demirağ tarafından gruba Foça hakkında bilgi aktarıldı. STH çalışmaları ve Foça'da gerçekleştirilecek çalışmanın detaylarının aktarılmasından sonra başlayan etkinlik bir çok açıdan düşündürücü bir tablo ortaya koymuştur.

Atıksu arıtma tesisinden, imar uygulamalarına kadar bir çok açıdan örnek bir belde olan Foça'nın sualtı katı atık kirliliği açısından, beklenenin aksine, -özellikle çalışma ve gözlem yapılan iki noktasında- son derece yoğun bir birikime sahip olduğu gözlemlenmiştir.

Halen hazırlanmakta olan envanter değerlendirmeleri ve genel etkinlik raporu doğrultusunda bir öneri dosyası oluşturularak Foça Belediyesi'ne sunulacaktır. Söz konusu rapor STH İnternet Platformu'nda da yayınlanacaktır.

Etkinlik kapsamında ilköğretim öğrencileri tarafından gerçekleştirilen kıyı temizliğinde de 38 çuval katı atık bizzat minikler tarafından toplanmıştır.

28. STH Etkinliği için Foça'da bir araya gelen başta STH Gönüllüleri olmak üzere,

Alışılmadık bir konfor içinde etkinlik gerçekleştirmemize olanak sağlayan Foça Belediyesi başkanı sayın Gökhan Demirağ ve tüm belediye çalışanlarına,
Ege Barakuda Dalış Merkezi'ne,

ve etkinliğe renk katan tüm miniklere sonsuz teşekkürler...

Envanter Raporu

MATERYAL  ADET  EBAT
Cam şişe  69  
Teneke kutu  41  
Plastik bardak  1  
Tel kablo  1 3mt
Araç tekerleği  8  
plastik sandalye  1  
Cam Kase 1  
Bisiklet far kapağı  1  
Plastik hortum parçası  1  
Kağıt parçaları     
Sigara izmariti 3  
Plastik kablo  1 1mt
Halı parçaları  2 5*2mt, 1*1,5mt
Halıflex parçaları  2  
Yolluk halısı  2  
Gazete parçaları     
Plastik su şişesi  38  
Motorsiklet lastiği  1  
Fener  1  
Misina tekerleği  13  
Kül tablası  4  
Ayakkabı  2  
Çakmak  4  
Plastik bidon  1 5lt
Demir kilit ve anahtarı  1  
Amerikan servis  1  
Büyük pil  2  
Demir çubuk  1 2mt
Ağaç dalı  1 2mt
Demir tel parçaları     
Rende  2  
Demir motor parçası  2  
Akü  1  
Demir sandalye  1  
Direkli tekne bayrağı  1  
Spatula  1  
Maket bıçağı  2  
Kilit yuvası  1  
Tava 1  
Çapa 3  
Demir ayak  1  
Cam bardak  6  
Battaniye 1  
Plastik kova 1  
Halat  3 3mt,1.5m,10mt
Kalem 1  
Demir ızgara parçası  2  
Plastik bulaşık makinası parçası  1  
Silikon şişesi  1  
Mandal  1  
Kırık saksı  1  
Strafor parçası  1 30*40cm
Bisiklet pedal kapağı 1  
Plastik çivi kutusu  1  
Radyo  2  
Çaydanlık  1  
Demir av kafesi  2  
Cep telefonu  1  
Mermer küre 1  
Demir zincir  1 40cm
Deri kemer  1  
Plastik masa örtüsü 1  
Bebek ayakkabısı  1  
Şnorkel  1  
Boya Fırçası  2  
Plastik yogurt kovası  1  
Kupa  1  
Kahve fincanı  1  
Sabun  1  
Naylon poşet  1  
Toplam  260  

 

Sualtı İzlenimleri

Her iki kıyı şeridi boyunca 0-6 metreler arasında yoğun katı atık birikimi tespit edilmiştir. Gerek evsel kaynaklı diyebileceğimiz meşrubat kutuları vb, gerek teknelerden atılması ve düşmesi muhtemel materyaller birbirine yakın oranlarda kirlilik kaynağı oluşturmaktadır.

Küçük Deniz olarak bilinen koyun özellikle doğu kıyısı boyunca görece yoğunlaşan katı atık birikimi özellikle koyun sonlandığı noktalarda yüksek konsantrasyona ulaşmaktadır. Akıntı hareketlerinin düzenli takibi ile katı atık birikimi üzerindeki etkisi ayrıca araştırılabilir.

Yıllık rüzgar şiddeti ortalaması hayli yüksek olan Foça’da istem dışı sualtına düşen materyallerin bulunması kaçınılmazdır. Koyun gerek doğu gerek batı kıyıları boyunca göze çarpan halı, battaniye vb materyallerin bu nedenle düşmüş olma olasılığı göz ardı edilmemelidir. Yine de özellikle deniz tabanında sebep olduğu tahribat düşünüldüğünde mutlaka kontrol altına alınması gereken önemli bir kaynaktır.

Dip yapısına hakim şist olarak nitelediğimiz katman -ki örnek alınarak incelenmesi daha doğru olacaktır- yoğun bir dağılıma sahiptir. Daha önce bahsedildiği üzere akıntı hareketlerinin sebep olması muhtemel birikimler söz konusudur. Çok sayıda materyal bu katmanın içine gömülü bir halde tespit edilmiştir.

Kanaatimizce yasak olmasına karşın Küçük Deniz mevkiinde çok sayıda sepet sualtında avlanma amaçlı kullanılır halde gözlemlenmiştir.
Gerek doğu gerek batı kıyıları boyunca teknelere ait tonozlar son derece gelişigüzel, özensiz bir dağılım göstermektedir. Kullanılan materyaller itibarı ile ayrıca değerlendirilmesinde fayda olacaktır.

Envanter Değerlendirmesi

Sualtı temizlik ekiplerinde görevli beş dalıcı tarafından iki saat süreyle gerçekleştirilen örnekleme çalışmasında dalıcı başına yaklaşık 52 parçalık katı atık çıkartılmıştır. Örnekleme çalışmalarında nicelikten çok nitelik ön planda tutularak geniş spektrumlu bir envanter hedeflenmiştir.

Örnekleme çalışmasının sağlıklı olabilmesi adına büyük parçaların çıkartılmamasına özen gösterilmiştir. Sualtı temizlik ekibinde görevli dalıcılar meşrubat kutuları, pet şişeler, cam şişeler gibi yoğun dağılım gösteren atıkların tamamının çıkartılması yerine oran olarak örnek teşkil etmesine çalışmışlardır.

Tespitler ve Öneriler

Bir çok açıdan Türkiye ortalamasının üzerinde bir altyapıya sahip Foça’da sualtı katı atık kirliliğinin gözlemlenen boyutu son derece üzücüdür. Tekneler ve sahil şeridini kullanan bireyler üzerinde yoğunlaşan kirletici potansiyeli bilinçsizlik ve duyarsızlık temelinden beslenmektedir. Hafta sonlarını bölgede geçiren, sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel açıdan yeterli seviyeye ulaşamamış asker nüfusun söz konusu durum üzerindeki etkisi mutlak gibi görünmekteyse de sağlıklı bir gözlem süreci olmaksızın net bir oran ifade etmek mümkün değildir.

Sonuç olarak, temelde üç aşamadan oluşan bir  öneri paketimiz söz konusudur.

Söz konusu alan baz alınarak tekne sahipleri ve halka yönelik görsel sunumlar gerçekleştirilerek tehlikenin ve tahribatın boyutları anlatılmalıdır. Sualtını tüm ayrıntıları ile izlemeleri sağlanarak çıkartılan parçaların sualtında nasıl bir yoğunluk sergilediği görsel olarak somutlaştırılmalı ve bu durumun muhtemel sonuçları anlatılmalıdır.

İkinci aşamada yapılacak bir temizlik çalışması ile söz konusu alanın mevcut katı atık birikiminden tamamen arındırılması sağlanmalıdır. Bu sayede alan izlemeye alınabilecek ve sağlıklı bir karşılaştırma imkanı sağlanırken sualtı yapısının rehabilite olabilmesi için de önemli bir adım atılmış olacaktır.

Üçüncü aşama daha çok koruma ve izleme üzerine inşa edilmelidir. Belirlenecek alanların tür çeşitliliği, atık birikimi açılarından sürekli gözlemlenmesi uzun vadede sağlıklı bir veri tabanı oluşturulmasına olanak sağlayacaktır.

Birikimin tekrarlanmaması için gerekli otoriter yapının da sağlanması büyük önem taşımaktadır. Suç-ceza ikilisinin varlığı bilinç-duyarlılık ikilisinin bir çeşit sigortası olmalıdır.

STH Gönüllüleri

DALIŞ AMİRİ Hakan Tiryaki

SUALTI TEMİZLİK EKİBİ Hakan Gönül - Hakan Önal - Canan Furgaç - Ekim Ateşer - Devrim Zeynep Ateşer - Emin Bayraktar

SUALTI GÖRÜNTÜLEME EKİBİ Borahan Akgül - Benek İşcan Kapkın

ACİL DURUM BİRİMİ Osman Kaygısız

ENVANTER EKİBİ Sibel Kılıç - Didem Çıdam

YARDIMCILAR EKİBİ Ahmet Kapkın - Özgür Çıdam - Arzu Öztürk - Mustafa Kartal

KARA FOTOĞRAF BİRİMİ Özgür Çıdam

HALKLA İLİŞKİLER Seda Hantal

Son anda yaşanan aksaklıklar nedeniyle katılamayan arkadaşlarımıza, etkinlik telaşı yüzünden adlarını kaydedemediğimiz tüm katılımcılara, yukarıda adları geçsin geçmesin emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler...

Destek Verenler

Foça Belediyesi Ege Barakuda